Otázky Václava Moravce: Zahraniční politika a soukromý byznys

V neděli 28. 5. 2019 jsem byl hostem pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Tématem byl především vývoj dění kolem firmy Huawei nebo vládní krize v sousedním Rakousku. Spolu se mnou byli hosty poslanci Radek Koten z SPD a Tomáš Vymazal z Pirátů.

Mj. jsem mluvil o tom, že bychom měli budovat vlastní evropskou kapacitu pro sítě 5G a další kritické infrasktruktury. Pokud jsme byli s to v minulosti evropské spolupráce při výrobě letadel, měli bychom to zvládnout i v případě dnešních nejmodernějších technologií. Pokud jsou evropští výrobci o patnáct procent dražší, může jít o malou cenu navíc za zajištění naší bezpečnosti.

Došlo i na postavení České republiky a jednotlivých států v Evropské unii. Zdůraznil jsem, že jsme mnohem svobodnější jako členové Evropské unie. Umíme si třeba představit, jak bychom sami jako Česká republika s prezidentem Trumpem vyjednávali obchodní dohody? Jak by to vypadalo třeba z hlediska cel na vývoz automobilů a jejich součástí, oceli, hliníku a jinde, kde máme výrazné obchodní zájmy. V tomto partnerství jsme díky Evropské unii mnohem suverénnější a svobodnější.

Vyvracel jsem i představy, že jsme nuceni přijímat nařízení Evropské unie a tím je omezena suverenita jednotlivých států. Ve Sněmovně skutečně často přejímáme něco z legislativy přijaté na evropské úrovni. Všechnu tu legislativu ale schvalují naši, čeští ministři na radách ministrů. Pokud si dnes někdo stěžuje, že nebyla přijata přísnější pravidla, pokud jde o dvojí kvalitu potravin, tak ministryně průmyslu a obchodu z ANO hlasovala proti Evropskému parlamentu, který právě přísnější úpravu dvojí kvality potravin prosazoval. Vina tu nejde za Evropskou unií.

Celý pořad si můžete pustit zde.

Share