Ministr Dienstbier přijal letošní laureátku Ceny Václava Havla za lidská práva Nadiu Muradovou

Nadia Muradová se v České republice účastní konference pořádané Knihovnou Václava Havla na její počest. Na setkání s ministrem Dienstbierem v budově Úřadu vlády v úterý 11. října ji doprovázel ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský a ředitel dokumentačního centra Knihovny Martin Vidlák.

Nadia Muradová je mladá lidskoprávní aktivistka, která se výrazně zasadila o zvýšení mezinárodního povědomí o osudech náboženské komunity Jezídů, která žije především v severním Iráku. Sama uprchla před ISIS do Německa, kde požádala o azyl. Známá je především pro své aktivity na podporu jezídských žen a dětí, které jsou předmětem sexuálního zotročování a obchodu s lidmi. V projevu před Radou bezpečnosti v prosinci 2015 vyzvala mezinárodní společenství k okamžité akci na ochranu dívek, které byly ISIS uneseny, opakovaně znásilněny a prodány.

Ministr Dienstbier přijal letošní laureátku Ceny Václava Havla za lidská práva Nadiu Muradovou

Jezídové jsou náboženská komunita žijící především v severním Iráku. Podle lednové zprávy OSN radikálové z Islámského státu využívají v Iráku jako otroky až 3500 lidí. Jde hlavně o ženy a děti právě převážně z komunity Jezídů.

Ministr Dienstbier ocenil zejména to, že i po tom, co prožila, v sobě nachází síli pomáhat druhým lidem.  Na setkání zdůraznil, že Česká republika dění v Iráku dlouhodobě sleduje. „Nikdo nemůže zpochybnit, že se jedná o genocidu vůči Jezídům, a je třeba výrazné pomoci regionu, aby se záležitosti vrátily do normálního stavu,“ řekl.  Ministr se již v březnu tohoto roku sešel s mluvčím Jezídů při jeho oficiální návštěvě České republiky, kdy spolu diskutovali o možnostech psychosociální pomoci jezídským ženám.

Cena Václava Havla za lidská práva je od r. 2013 udělována Parlamentním shromážděním Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 jako ocenění výjimečných činů občanské společnosti na obranu lidských práv v Evropě i mimo ni.

zdroj: vlada.cz

Share